Kemalpaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No: 4'ta bulunan 645 m2 arsaya 22 Ocak 2015 Perşembe günü saat 11:30'da Kaymakamımız Hüseyin ÖNER, Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut GÜRLEN, İlimizin tüm İlçe Müftüleri, Daire Amirleri, Siyasi parti temsilcileri , esnaf ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve halkımızın katılımıyla temel atma töreni yapıldı.
Kaymakamımız Hüseyin ÖNER konuşmasında: "İlçe Müftülüğünün Hükümet konağında 3 adet küçük oda da hizmet vermeye çalıştığını bununda yeterli olmadığını, gerek halkımıza gerekse din görevlilerine eğitim verilecek bir mekanın bulunmadığını belirterek yeni yapılacakKur'an Kursu veMüftülük Hizmetleri Binasının önemini belirtti. YeniMüftülük hizmetleri binası ve Kur'an kursunun yapımı Türkiye Diyanet Vakfı Saray Şubesi ile ilçemizde yeni kurulan Saray Müftülük Hizmetleri Geliştirme ve Kur'an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecek . Yani tamamen mahalli katkılar ve hayırseverlerimizin destekleri ile yapılacak. İnşaata katkı sağlayan başta Nuri GÜLTAŞ amcamıza esnaf ve iş adamlarımıza teşekkür ederim dedi.İl Müftüsü Mahmut GÜRLEN konuşmasında: "Bugün mutlu, kutlu ve mübarek bir gün çünkü başta Sayın Kaymakamımız Hüseyin ÖNER, tüm ilçe müftülerimiz ve Saray halkı buradalar Kur'an Kursu veMüftülük Hizmetleri Binasının hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.Temel Atma Töreni açılış konuşmasını İlçe Müftümüz Dr. Recai ÇETRES yaptı. Dr. Recai ÇETRES konuşmasında: "Müftülük Hizmetleri Binasında yapılacak faaliyetlerden bahsederek, 1inci katta Kur'an Kursu 2 nci katta Müftülük Birimi, 3 üncü katta Bay-Bayan Mescidi ve 4 üncü katında da Eğitim ve Konferans Salonu olarak hizmet verecektir. Sarayımızın Genç nesillerinin yetişmesine katkı sağlayacak bir bina olacaktır. Temel atma törenine katılanlara ve emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
Eski Saray İlçe Müftüsü, İstanbul İli Arnavutköy İlçe Müftüsü Bahri ŞAMAT konuşmasında: "Bügün çok heyecanlıyım yaklaşık 6 yıl hizmet verdiğim Saray İlçemize böyle güzel bir binanın yapımına başlanması beni çok mutlu etti. Bu binanın Saray'a din hizmetleri açısından katkı sağlayacaktır ayrıca aranızda bulunmaktan bahtiyar oldum" dedi,

Yapılan konuşmaların ardından Saray Müftülüğü din görevlilerince getirilen tekbirler eşliğinde kurban kesilerek İlçe Müftüsü Dr. Recai ÇETRES tarafından günün anlam ve önemine uygun dua yapıldı ve temsili beton dökülmesi ile birlikte temel atma töreni sona erdi.